Nový pavilon ZŠ Řevnice
architektonická soutěž 2023
Nový pavilon má doplnit a rozšířit nabídku školního areálu a umožnit tak rozšíření kapacit, které v tomto momentu nejsou dostačující. Budova má nahradit stávající objekt školní jídelny. Nový pavilon má navázat na dnešní školní areál, být energeticky úsporný a bezbariérový, spojení suchou nohou s dnešní starou budovou ZŠ.
Co má být náplní zadání nového pavilonu? Nová, větší jídelna s kuchyní, 12 učeben, aula, zázemí pro učitele, speciální učebny (výtvarná výchova, dílny), zázemí venkovního sportoviště (šatny, soc. zázemí, sklad) a v neposlední řadě dotvoření areálu školy.
SOUTĚŽ BYLA VYHLÁŠENA (03/2023)
Místo: ulice Legií
Harmonogram
aneb jak postupuje příprava soutěže a projektu nového pavilonu
- 2021… přípravné analýzy pro umístění a zadání (městská architektka)
- 2022
- KVĚTEN – tvorba zadání, školní kolo: se žáky a s učiteli (11.5.2022)
- ČERVEN… veřejná prezentace zadání (16.6.2022)
- LISTOPAD… zahájení přípravy architektonické soutěže
- 2023
- BŘEZEN… vyhlášení soutěže
- KVĚTEN… odevzdání návrhů, zasedání poroty, vyhlášení výsledků
- ČERVEN… výstava soutěžních návrhů
- Následovat bude:
- zákonné jednání s vítězem soutěže a smlouva na následné fáze projektu
- dopracování studie ze soutěže – jsou-li požadovány změny
- příprava pro dotaci
- projekt pro realizaci stavby
- v případě získání dotace: realizace stavby
Soutěž
Architektonická soutěž je osvědčený způsob, jak vybrat a získat projektanta na základě konkrétního návrhu stavby a její ceny. Je zákonnou alternativou k soutěži pouze „na cenu“ (projektu). Soutěž městu přinese varianty řešení složité stavby na konkrétní parcele. Součástí každého soutěžního návrhu je také objemový rozpočet a cenová nabídka na kompletní projekt. S výběrem nejkvalitnějšího návrhu asistuje městu tým odborníků = POROTA. Pravidla architektonické soutěže jsou garantována soutěžním řádem České komory architektů.
Parametry této soutěže: jednokolová, otevřená soutěž o návrh
Porota
Závislá část
- Tomáš Smrčka, starosta
- Daria Balejová, městská architektka
- Tomáš Řezníček, ředitel ZŠ Řevnice – náhradník
- Josef Tlustý, architekt, předseda komise pro územní rozvoj – náhradník
- Roman Vejmelka, projektant pozemních staveb – náhradník
Nezávislá část
- Anne-Sereine Tremblay (FR), architektka
- Ian Bogle (UK), architekt
- Josef Choc, architekt
- Tereza Komárková, architektka – náhradnice
Za zhruba stopadesátiletou školskou historii se v Řevnicích škola stavěla a přistavovala celkem čtyřikrát, jak postupně rostl počet obyvatel, potažmo dětí. Nejen v obci, ale i v okolí. V dnešní době se 685 žáků vyučuje ve třech budovách a na obědy chodí procházkou do pavilonu v zahradě. Rozdílné, více či méně autonomní budovy poskytují různá prostředí. A tak, byť řevnická škola dávno není malá, z pohledu učitelů i mnoha žáků a rodičů si zachovává rodinnou atmosféru, kde se všichni v rámci svého oddělení znají a vědí, kam patří. Bývá též vnímána jako škola venkovská: kam se dá chodit pěšky nebo jezdit na koloběžce, kde se setkávají děti ze sousedství s těmi doslova přespolními. Nový pavilon by měl škole umožnit znovu povyrůst a poskytnout též lepší zázemí pro výuku a pro setkávání. Měl by být šikovně propojený s dnešními budovami i vhodně urbanisticky dotvořit školní areál. Obklopit se zelení. Respektovat při tom relativně malé měřítko okolní zástavby i Řevnic samotných. V neposlední řadě by měl svým uspořádáním pomáhat nadále tvořit přátelskou, rodinnou atmosféru. Škola jako místo pro učení i společný čas dětí s jejich učiteli. Škola jako kulturní prostor města.
(ÚVODNÍ SLOVO – ze soutěžního zadání)